Anthropic, Claude 3 Büyük Dil Modeli Ailesini Duyurdu

Bazı eski OpenAI ekip üyelerinin kurduğu yapay zeka büyük dil modeli (LLM) girişimi Anthropic, Claude 3 adlı en yeni büyük dil modeli ailesini duyurdu. Anthropic, Claude 3’ün birçok yapay zeka karşılaştırma testinde OpenAI GPT-4‘ü ve Google Gemini 1.0 Ultra’yı geride bıraktığını iddia ediyor.

Anthropic, basın açıklamasında en üst düzey LLM olan Claude 3 Opus’un lisans düzeyinde bilgi, genel bilgi, ilkokul matematiği ve daha fazlası gibi karşılaştırmalı sorularda OpenAI ve Google modellerini geride bıraktığını söylüyor. Şirket, daha iyi sohbet robotu yanıtlarının yanı sıra Claude 3 modellerine çoklu model özellikleri de ekledi. Kullanıcıların Claude 3 modellerine resim, belge, grafik ve daha fazlasını yükleyebileceklerini ve bu içerikle ilgili sorulara “diğer önde gelen modellerle aynı düzeyde” yanıtlar verebileceklerini belirtiyor.

Claude 3 Opus en gelişmiş model ancak Anthropic, Claude 3 Sonnet’in daha düşük maliyetle sağlam performans sunduğunu ve en iyi şekilde kurumsal işlemler için kullanıldığını söylüyor. En küçük model ise Claude 3 Haiku ve bu daha basit sorulara hızlı yanıtlar sunmak üzere tasarlanmış durumda. Claude 3’ün Haziran 2023’te bir yıldan kısa bir süre önce piyasaya sürülen eski Claude 2’deki 75.000 kelimeden 150.000’e kadar kelimeyi özetleyebildi de bilgiler arasında.

Anthropic, hem Claude 3 Opus hem de Sonnet’in şu anda 159 ülkede mevcut olduğunu ve Haiku’nun yakın gelecekte geleceğini söylüyor. Kullanıcılar Sonnet tabanlı sohbeti deneyebilir ya da claude.ai adresi üzerinden ücretsiz olarak kullanabilirler. Opus sohbet robotu ise ayda 20 dolar karşılığında Claude Pro’ya ücretli abonelikle kullanılabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x