İstinye Park’ın satışının perde arkası

Necla DALAN yazdı

Orjin Gayrimenkul Grubu, bugün Doğuş ortaklığıyla 2007 yılında açtığı İstinye Park Alışveriş Merkezi’yle ilgili önemli bir hisse işlemini duyurdu.

Şirketten yapılan yazılı açıklamada İstinye Park Alışveriş Merkezi’nin yüzde 58’ine sahip Orjin Gayrimenkul Grubu’nun yüzde 42 paya sahip olan Doğuş Turizm Sağlık Yatırımları’nın hisselerinin de tamamını satın alarak alışveriş merkezinin tamamının tek sahibi olduğu
bildirildi.
Böylece Orjin Gayrimenkul Grubu 2021 yılında açtığı İstinyePark İzmir ‘den sonra İstinyePark İstanbul’un hisselerinin de tümünün sahibi haline geldi.

SATIŞ BEDELİ 1 MİLYAR DOLARA YAKIN
Edindiğim bilgilere göre bu satış işlemi milyar dolara yakın bir bedelle gerçekleşti. Yine öğrendiğime göre Orjin Gayrimenkul Grubu kredi kullanarak ödemeyi yaptı.
Gelelim bu satışla ilgili başka bir detaya…

Orjin Gayrimenkul Grubu tarafından yapılan açıklamaya bakıldığında Doğuş’un hisselerini devrettiği anlaşılıyor.

Ancak,

Sadece Doğuş değil şirketin yüzde 30 hissesine sahip olan Katarlı Qatar Holding
LLC de İstinyePark’taki payını sattı.

Zira Doğuş ve Qatar Holding LLC, Kasım 2020’de Rekabet Kurumu’nun onay verdiği işlemle ortak olmuştu.

Ortaklığa göre hisselerin yüzde 12’si Şahenk Ailesi’nde kalırken kalan yüzde 30’u da Qatar Holding LLC’nin oldu.

O dönemde İstinyePark’a 1 milyar dolar değer biçildiği, Doğuş’un yüzde 30 hisse için 300 milyon dolar aldığı iddia edildi.

475 MİLYAR DOLARLIK VARLIĞIYLA DİKKAT ÇEKİYOR
Katarlı Qatar Holding LLC, dünyanın en büyük fonlarından Qatar Investment Authority’ye (QIA) ait, 475 milyar dolarlık varlığıyla dikkat çeken QIA, Katar hükümetinin petrol ve doğalgaz fazlasını yönetmek için dönemin Katar Emiri Hamad bin Khalifa Al Thani tarafından 2005 yılında kuruldu.
Ortadoğu’nun en büyük emlak yatırım şirketlerinden Qatar Diar’ı da kontrol eden şirket, 2015’te Finansbank’ı 2.75 milyar dolara satın alan Qatar National Bank’ın da ortağı.

BUNDAN SONRAKİ ADIM GYO’YA DÖNÜŞTÜRÜP HALKA ARZ ETMEK
Bu arada Orjin Gayrimenkul Grubu’ndan satışla ilgili yapılan açıklamada grubun Eş Başkanları Zafer Kurşun ve Zafer Yıldırım’ın görüşlerine de yer verildi. Eş başkanlar, İstinye Park
markasının bilinirliğinin Türkiye sınırlarını aştığını ve her yıl dünyanın dört bir köşesinden milyonlarca yabancı turisti ağırladığını vurguladı.

Eş başkanlar; İstinye Park İstanbul’da devam eden yenileme projesi kapsamında haziran ayında yeni restoranların, kafelerin ve mağazaların faaliyete geçeceğini belirtti. Bundan
sonraki hedeflerinin ise İstinye Park’ı bir Gayrimenkul Yatırım Ortaklığına dönüştürerek halka arz etmek olduğunu ifade etti.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x