Katar: Hamas, Biden’ın ateşkes teklifi üzerinde çalışıyor

AA

ABD Başkanı Joe Biden’ın ateşkes önerisiyle ilgili Katar’dan açıklama geldi.

Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Macid el-Ensari, Biden’ın Gazze’de saldırıların durdurulmasıyla ilgili teklifini değerlendirirken, Hamas’ın çalışmalar yürüttüğünü söyledi.

Ensari, “Arabulucular, İsrail işgaliyle ateşkes ve esir değişimi anlaşmasına ilişkin son öneriye Hamas’tan henüz bir yanıt almadı.” sözlerine yer vererek Hamas’ın,i teklifi hâlâ incelemekte olduğunu belirtti.

Ortak çabalar devam ediyor

Katar’ın Mısır ve ABD ile ortak arabuluculuk çabalarının devam ettiğini ifade eden Ensari, şöyle dedi:

Özellikle mevcut müzakere durumunun hassasiyeti göz önüne alındığında, medyadaki yanlış haberlere kulak asmamak ve resmi kaynaklar dışında güvenilir olmayan medya haberlerini dikkate almamak gerekir.

Biden’ın duyurduğu ateşkes önerisi

ABD Başkanı Joe Biden, 31 Mayıs’ta Beyaz Saray’daki konuşmasında, İsrail’in 3 aşamadan oluşan yeni bir ateşkes önerisi sunduğunu belirtmişti.

Biden, önerinin İsrail’e ait olduğunu söylese de Netanyahu,”belirlenen hedefler” gerçekleşinceye kadar savaşa devam edeceklerini duyurmuştu.

Netanyahu, Meclis Dış İlişkiler ve Savunma Komitesi’nde yaptığı konuşmada, İsrail’in önerdiği ile Biden’ın sunduğu teklif arasında “boşluklar” olduğunu öne sürmüştü.

Hamas: Olumlu bakıyoruz

Hamas

Hamas Hareketi Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, 5 Haziran’da yaptığı açıklamada, İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nden tamamen çekilmesi ve esir takasını esas alan her türlü anlaşmaya olumlu ve ciddi yaklaşacaklarını belirtmişti.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x