Mavi’de hedef 15 yeni mağaza

Mavi Üst Yöneticisi (CEO) Cüneyt Yavuz, 2023 verilerini ve büyüme stratejilerini düzenlediği basın toplantısında paylaştı.

Mavi’nin enflasyon muhasebesine göre düzenlenmiş 1 Şubat 2023-31 Ocak 2024 dönemini kapsayan yıl sonu finansal sonuçlarına göre, konsolide gelirleri bir önceki yıla göre yüzde 25 artışla 26 milyar 293 milyon liraya, net karı ise 1 milyar 757 milyon liraya ulaştı.

2023’ü 4 milyar 959 milyon lira FAVÖK ile tamamlayan şirketin FAVÖK marjı yüzde 18,9 oldu. Mavi, faaliyetlerinden nakit yaratmayı sürdürerek net nakit pozisyonunu da 3 milyar 662 milyon liraya taşıdı.

Şirket üçüncü çeyrek sonundaki göstergeler ışığında büyüme hedefini yıl sonu için yüzde 85 üstü büyüme olarak yukarı yönlü revize etmişti. Şirket,TMS 29 enflasyon muhasebesi düzeltmeleri öncesi verilerine göre bu hedefi aşarak konsolide gelirlerinde önceki yıla göre yüzde 91 büyüme elde etti.

‘2023’te 1,3 milyon müşteri kazandık’

Mavi CEO’su Cüneyt Yavuz, Mavi’nin bu sene 800 milyon doların üzerinde cirosu olduğunu söyledi.

Yavuz 2023’te 1,3 milyon müşteri kazandıkları bilgisini paylaşarak şöyle devam etti: “Bu bize büyük bir moral oldu. Beklentinin yüzde 30 kadar üzerinde bir taraftar kitlesini aramıza koyduk. Şu anda 7 milyona yakın alışveriş yapan güçlü bir kitlemiz var. 5,7 milyona yakın cep telefonlarına indirilmiş dükkanımız var. Bu seneye de başlarken mevcut mağazaları açmanın, metrekareleri büyütmenin ötesinde bu müşteri kitlemizi nasıl daha mutlu edebiliriz? Mevcut aldıkları ürünlerin dışında yeni ürün kategorileriyle nasıl tanıştırabiliriz? Onların bize gelme frekansını nasıl yukarı çekebiliriz? Bu anlamda dersimizi çalışıyoruz.”

“Made in Turkiye” algısının önümüzdeki dönemde de önemli olacağının altını çizen Yavuz, “Mavi olarak neyi üretebiliyorsak Türkiye’de üretmeyi tercih ediyoruz. Mavi diye bir markanın Türkiye’den çıkmış olması tesadüf değil. Çünkü ekosistemi çok güçlü. Ayrıca, rahat giyim anlamında da büyük bir ekosistemde. Çok kaliteli üreticilerle yolculuğumuzu yürütüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yeni yatırımları anlattı

Yavuz, perakende başta olmak üzere online, yeni lojistik sistemleri ve teknolojiye yatırım yapacaklarını belirtti.

Yavuz, “Milyar dolarlık şirkete ve 100 milyon adet ürün satışına koşan Mavi için, moda markası olmak yetmiyor, veri şirketi olmak gerekiyor. Güçlü markası, müşteriyle yarattığı güvenin ötesinde, Mavi’de arkada çok zeki bir makine çalışıyor. Mavi’nin sihri veriden müşterinin kalbine giden yolda saklı. Hızlı, verimli ve daha akıllı sistemlerle, daha yüksek kapasiteleri taşıyacak, yeni jenerasyon bir ekosistem oluşturuyoruz.” şeklinde konuştu.

2023’te perakendede toplam 175 bin metrekareye ulaştıklarını, perakendenin en güçlü kasları olduğunu aktaran Yavuz “Türkiye’de hazır giyim perakendesinin büyümeye devam edeceğini düşünüyor, yatırım kararlarımızı buna göre şekillendiriyoruz. 15 yeni mağaza açacak ve mevcut mağazalarımızın 10 tanesini büyüteceğiz. Yeni mağaza konsepti ve deneyimlere yatırım yapacağız.” dedi.

Yapay zekayı kullanacak

Yavuz, yapay zekanın ilerleyişi ve Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) alanında yatırımlarına ilişkin şunları söyledi: “Şimdi eldeki veriyle geçmiş tüketici davranışlarını makineye vererek bu müşterinin davranış tipini geleceğe doğru öngörebilmek, varsayabilmek aşamasına geldik. Dolayısıyla veri de zaten siz bunları doğru düzgün yönetirseniz, milyar dolarlık şirkete doğru gidersiniz diyor. İkisini bir araya koyup, veri zekasıyla insan zekasını birleştirip, biz de işimizi en iyi şekilde yapıp büyümeye devam etmek istiyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x