Tarikatlar Kanal İstanbul İçin Hizaya Girdi

AKP iktidarında Türkiye’deki birçok cemaat gücüne güç, servetine servet katarak büyümeye devam ediyor.

Türkiye’nin en büyük tarikatları arasında gösterilen Menzil ve İsmailağa Cemaatleri, yakın bir geçmişte peş peşe yaşanan ölümler ile liderlerini kaybetmişlerdi. Buna karşın cemaat organları 31 Mart seçimleri öncesi yaptıkları açık çağrı ile seçimlerde AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye adayı Murat Kurum’a destek verdiklerini ilan etti.

Seçim sürecinde yaptığı açıklamalar ve 6 Şubat depremlerindeki rolü nedeniyle tartışmalı bir isim haline dönüşen Kurum’un 31 Mart öncesi en zayıf karnı Kanal İstanbul projesi olmuştu. Öyle ki Kurum, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yaptığı dönemde övgüyle bahsettiği Kanal İstanbul’un adını dahi seçim kampanyası boyunca anmamaya özen göstermişti.

Buna karşın siyaset çevreleri, seçimlerden Kurum’un zaferle ayrılması halinde AKP’nin çılgın proje olarak adlandırdığı Kanal İstanbul’un yapımına başlanacağı konusunda hemfikirdi. Projeleri belirlenen, güzergahı oluşturulan Kanal İstanbul’da en dikkat çeken detaylardan biri ise, projenin hayata geçirilmesi halinde açılacak olan yapay boğaza sıfır şekilde konuşlanacak arsalara kimin sahip olacağıydı.

CEMAATLERİN KANAL İSTANBUL’A SIFIR ARAZİLERİ BULUNUYOR

Kanal İstanbul projesi için olmazsa olmaz görülen Murat Kurum’a destek veren Menzil Cemaati, Kanal İstanbul hattında büyük arsalara sahip tarikatlardan yalnızca biriydi.

12 Temmuz 2023 tarihinde hayatını kaybeden tarikat lideri Abdülbaki Elhüseyni’nin 5 erkek evladından biri olan ve şimdilerde şeyhlik iddiasında bulunarak kardeşleri ile taht kavgasına girişen Muhammed Saki Elhüseyni, Kanal İstanbul’a sıfır bir noktada 32 bin 333 metrekarelik bir arazinin sahibi.

Sazlıdere Barajı’nın hemen çıkışında Dursunköy Mahallesi’nde bulunan alan, Kanal İstanbul projesinin gerçekleşmesi halinde adeta bir köşk arazisine dönüşecek ve değeri yüzlerce kat artacak.

Menzil şeyhi Muhammed Saki Elhüseyni’nin sahibi olduğu Kanal İstanbul’a sıfır arazi...

Menzil gibi, yakın zamanda liderlerini kaybeden tarikatlardan bir diğeri ise İsmailağa oldu. Cemaatin kurucu lideri Mahmut Ustaosmanoğlu, 23 Haziran 2022 tarihinde hayatını kaybetti. Ustaosmanoğlu’nun iki çocuğundan birinin de tıpkı Menzil cemaati gibi Kanal İstanbul hattına sıfır bir arazisi bulunuyor.

Abdullah Ustaosmanoğlu, Sazlıdere Barajı’nın hemen doğusunda, Kanal İstanbul’a çok yakın bir bölgede 12 bin 894 metrekarelik bir araziye sahip.

İsmailağa kurucu lideri Mahmut Ustaosmanoğlu’nun oğlu Abdullah Ustaosmanoğlu’na ait Kanal İstanbul güzergahındaki arazi…

CÜBBELİ AHMET’İN DE KANAL İSTANBUL’A SIFIR ARSALARI VAR

Mahmut Ustaosmanoğlu’nun ölümünün ardından sırasıyla tarikatın başına geçen Hasan Kılıç ve devamında Fikri Doğan’ı şeyh olarak kabul etmeyen Cübbeli Ahmet lakaplı Ahmet Mahmut Ünlü, geçtiğimiz haftalarda İsmailağa Cemaati’nin yaptığı açıklama ile cemaatten kovulmuştu.

Resmi kayıtlarda kendi üzerine bir mal varlığı bulunmayan Cübbeli Ahmet’in Kanal İstanbul güzergahına çok yakın iki farklı bölgede eşi üzerine kayıtlı arazileri bulunuyor.

Büşra Mihrimah Ünlü, Yassıören Köyü mevkiinde 12 bin 498 metrekarelik bir arazinin yanı sıra, yine Kanal İstanbul güzergahının hemen yakınında bulunan Hacımaşlı Köyü mevkiinde de 3 bin 700 metrekarelik bir araziye sahip.

Ahmet Mahmut Ünlü’nün (Cübbeli Ahmet) eşi Büşra Mihrimah Ünlü’ye ait Kanal İstanbul güzergahındaki arazi…

FARKLI TARİKATLARIN DA ARAZİLERİ BULUNUYOR

Birçok emlak sitesinde, “Kanal İstanbul manzaralı” başlığı ile bölgedeki araziler fahiş fiyatlardan ilana koyulmaya devam ediliyor. Çevredeki arazilerin büyük bölümü, Körfez ülkelerinin vatandaşları tarafından satın alınırken, Türkiye’nin en büyük cemaatlerine mensup çok sayıda önde gelen isimlerin de kendileri ve aileleri adına kayıtlı çok sayıda arazisi olduğu biliniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x